Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi

Yatırdığınız her 100 tl ye 25 tl devlet katlısı.

Günümüzde kamu sosyal güvenlik sistemlerinden alacağınız emeklilik geliri, yaşam standartlarınızı çalıştığınız dönemde olduğu düzeyde tutmaya yetmeyebilir. Bu durumda emeklilik günlerinizde nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için ek bir gelire ya da birikime ihtiyacınız olacaktır.

Çalışma yaşamınız gibi uzun ve aktif bir dönem olan emeklilik döneminizde, yaşam standartlarınızı koruyarak, çalışma temponuz nedeniyle emeklilik günlerinize erteledeğiniz bir çok şeyi yapmak sizin en doğal hakkınız.

Bugünden emeklilik döneminizi hedefleyerek yapacağınız birikimler ile hem gelecekteki yaşam standartlarınızı güvence altına alacak nakit birikimine, hem de çalışma temponuz nedeniyle emeklilik günlerinize ertelediğiniz bir çok güzel şeyi yapabilme şansına sahip olabilirsiniz.

Size önerimiz bugün akıllı bir adım atarak Akıllı Adım Bireysel Emeklilik Planları’ndan birini seçmeniz. Emeklilikteki gelir ihtiyacınız için şimdiden birikim yapmaya başlamanız.

Bireysel Emeklilik’te Yeni Dönem

Yıldan yıla artan tüketim trendine karşı, tasarrufun teşvik edildiği yeni bir döneme girdik. Milyonlarca katılımcının Bireysel Emeklilik Sistemi’nden daha fazla fayda görmesini sağlayacak kanun değişiklikleri 13.06.2012 tarihinde TBMM tarafından kabul edilmiş ve 29.06.2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Yeni Dönemde Neler Değişti?

Tasarrufun teşvik edildiği ve katılımcılara sağlanan faydaları artıracak en önemli değişiklikler:

  • Devlet Katkısı geldi…

Kanunun getirmiş olduğu değişikliklerden biri sistemde bulunan herkesin yararlanabileceği Devlet Katkısı’nın getirilmesidir. Bireysel emeklilik hesabı bulunan herkes 01.01.2013 tarihinden itibaren yatırdığı her katkı payı için %25 oranında Devlet Katkısı alıyor. Devlet Katkısı’nın üst limiti Aylık Brüt Asgari Ücretin %25′i kadardır.

  • Sadece getiriden vergi alınıyor…

Katılımcıların Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ayrılması durumunda stopaj toplam birikimden değil, sadece getiri üzerinden alınmaktadır. Uygulama 29.08.2012 itibariyle yürürlüğe girmiştir.

  • Kurumsal Emeklilik Planları daha fazla teşvik edilecek…

İşverenin çalışanı adına yatırıp direkt gider yazabileceği bireysel emeklilik katkı payı tutarı ve çalışanın bordrosuna ekleyerek dolaylı olarak ödemiş olduğu grup hayat ve/veya sağlık sigortası primleri için tanımlanan teşvik sınırı çalışanın brüt ücretinin %10′undan %15′ine çıkartılmıştır.

  • Bireysel emeklilik katkı paylarıyla sigorta primleri teşvik sınırı ayrıştırılıyor…

Katılımcıların bugüne kadar Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırdığı katkı payları ile diğer hayat ve sağlık sigorta primleri toplamı için yararlanabildikleri vergi avantajı üst sınırı aylık brüt maaşının %10′u ve aylık brüt asgari ücret tutarı kadardı. Yeni uygulama ile katılımcıların ödediği tüm sigorta primleri ne olursa olsun bireysel emeklilik katkı payları için yatırılacak Devlet Katkısı üst sınırı değişmeyecek, brüt asgari ücret tutarı kadardır.

Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

 
You can leave a response, or trackback from your own site.


Yorum Yaz

Powered by WordPress | Designed by: All Premium Themes Online. | Thanks to Top Bank Free Premium WordPress Themes, wordpress themes 2012 and Premium Themes
Friend: Tai game hay - crack, hack